Karl Knauer w finale Niemieckiej Nagrody Zrównoważonego Rozwoju
Karton zastępuje folię
Karton zamiast folii: Gigantyczny potencjał oszczędnościowy w segmencie napojów
Po wprowadzeniu zakazu sprzedaży woreczków z plastiku i jednorazowych opakowań plastikowych krytyka dosięgła w UE również wtórnych opakowań plastikowych. Działania w kierunku redukcji opakowań plastikowych w handlu artykułami spożywczymi znajdują największy potencjał w obszarze napojów. Dlatego producenci, tacy, jak Krones i Karl Knauer, oferujący już teraz innowacyjne rozwiązania zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, skupiają szczególną uwagę rynku. Kartonowy uchwyt do przenoszenia napojów „LitePac Top“, objęty światowym patentem, został opracowany wspólnie przez specjalistyczną firmę ze Schwarzwaldu Karl Knauer KG wraz z Krones AG z Neutraubling po to, by opakowania z folii kurczliwej, produkowane w Europie Zachodniej w ilości od 60 000 do 80000 mogły stać się zbyteczne. „LitePac Top“ to uchwyt kartonowy dostosowany do butelek lub puszek, zespalający je niezawodnie w opakowanie zbiorcze. W przypadku np. butelek 1,5 - 2-litrowych banderola ze 100% papieru zapewnia dodatkową stabilność.
Jury docenia możliwość zastąpienia surowców mineralnych certyfikowanymi materiałami do produkcji kartonu, których zasób stale się odnawia. Utylizacja tych materiałów jest równoważna z utylizacją odpadów papierowych, możliwy jest wielokrotny recykling. Ponadto energochłonny proces kurczenia folii przestaje być potrzebny, a więc w procesie pakowania oszczędza się około 90% energii. W porównaniu do opakowań kartonowych materiały pochodzące od kartonu wykazują w ogólnym systemie około 30% mniej emisji CO2, co zmniejsza wpływ na zmiany klimatyczne w przeliczeniu na ekwiwalent CO2 aż o 72%! Ta liczba robi wrażenie.
„LitePac Top“ spotkał się zarówno w handlu, jak i u konsumentów z ciepłym przyjęciem jeszcze z jednej przyczyny: Karl Knauer skonstruował „LitePac Top“ w połączeniu ze zintegrowanym uchwytem do przenoszenia, za pomocą którego możliwe jest łatwe i wygodne przenoszenie opakowań o masie do 9 kg nawet na dalekie odległości - ich uchwyty nie wcinają się w dłoń. Ochrona środowiska łączy się tu więc z poprawą komfortu. Czy siła tych zalet wystarczy również na zdobycie Niemieckiej Nagrody Zrównoważonego Rozwoju w specjalnym konkursie opakowań? Odpowiedź na to pytanie poznamy z początkiem grudnia.