Zamknij

Pożegnanie z folią termokurczliwą!

LitePac Top

Karl Knauer i Krones rewolucjonizują rynek wtórnych opakowań napojów

 

Jak coś robić, to z rozmachem – największy potencjał redukcji opakowań z tworzyw sztucznych w detalicznej sprzedaży żywności drzemie w branży napojów. Innowacja proponowana wspólnie przez Karl Knauer KG, firmę z siedzibą w Szwarcwaldzie specjalizującą się w branży opakowań, i Krones AG z Neutraubling, dostawcę systemów w branży napojów, może zrewolucjonizować sektor opakowań wtórnych w segmencie napojów. Wszystko za sprawą opatentowanego na całym świecie rozwiązania „LitePac Top” zastępującego powszechnie stosowaną dotąd w opakowaniach zbiorczych folię termokurczliwą, co w efekcie pozwala uniknąć nadmiarów niepotrzebnego plastiku. Potencjał oszczędności jest ogromny – dla samej tylko Europy Zachodniej szacowany jest w granicach od 60 000 do 80 000 ton folii termokurczliwej rocznie.

Karton zamiast folii:
Milion razy więcej dla ochrony środowiska, wydajności i wygody

Mimo czynności podjętych w związku z realizacją celów planu „Plastic Ban” w samych tylko Niemczech nadal sprzedaje się od 1,5 do 2 miliardów plastikowych butelek zwrotnych rocznie. Bez względu na to, czy są to warianty 2-, 1,5-, czy 0,5-litrowe – opakowania PET pozostają najczęściej wybieranymi opakowaniami w segmencie napojów.  Ponieważ jednorazowe butelki plastikowe w porównaniu z butelkami szklanymi lub zwrotnymi są w handlu wygodniejsze, ich udział w rynku jest pewny i pozostanie na wysokim poziomie także w przyszłości.  Tym większe znaczenie ma unikanie każdego grama pozostałego zbędnego plastiku, np. w opakowaniach wtórnych. Dotąd pozostawano przy popularnych w handlu opakowaniach cztero- lub sześciokrotnych Shrink Pac z folii termokurczliwej. Folię tę wytwarza się z surowców kopalnych i dlatego klienci coraz częściej odnoszą się krytycznie do jej wykorzystywania.  

Aby móc zaoferować branży handlowej i rozlewniom alternatywę do tradycyjnych rozwiązań foliowych, swoje siły połączyło dwóch ważnych graczy na rynku opakowań: Szwarcwaldzki specjalista w dziedzinie opakowań Karl Knauer KG oraz dostawca systemów w branży napojów Krones AG z Neutraubling wspólnie opracowali kartonowe, przyjazne środowisku rozwiązanie „LitePac Top”. Zamiast folii termokurczliwej mocny kartonowy sześciopak stabilnie utrzymuje plastikowe butelki o pojemności od 0,5 do 2 l, a także napoje w puszkach. Dopasowany do kształtu butelek lub puszek „LitePac Top” nakładany jest od góry, tworząc bezpieczne opakowanie umożliwiające noszenie po sześć sztuk. W przypadku butelek 1,5- i 2-litrowych stosowany jest uchwyt wykonany w 100% z papieru, zapewniający dodatkową stabilność. Rozwiązanie to jest proste nie tylko w teorii, ale i w praktyce i właśnie dlatego ma tak wiele zalet. 

Korzyści w obsłudze i w odbiorze

Sześć 1,5-litrowych butelek PET waży aż 9 kilogramów, a dzięki zintegrowanemu w „LitePac Top” uchwytowi można je nosić przez dłuższy czas bez bolesnego wrzynania się uchwytu w dłoń. W wariancie nosidła dla puszek uchwyty w postaci otworów zapewniają bezpieczny transport. „Podczas opracowywania produktu było dla nas ważne, by opakowanie zachowało stabilność także wtedy, gdy wyjmie się pojedyncze butelki lub puszki. Udało się – butelki i puszki można wyjąć, po prostu je przekręcając”, wyjaśnia Michael Weber, Key Account Manager w firmie Karl Knauer. „Nawet jeśli w opakowaniu znajduje się mniej butelek, wciąż można je bezpiecznie transportować”. 

W kwestii stabilności transportu „LitePac Top” przewyższa więc Shrink Pac.  Do tego dochodzą jeszcze dwie zalety wariantu kartonowego. Po pierwsze, tam, gdzie nie trzeba rozrywać opakowania (foliowego), nie ma też odpadu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość odpadów w handlu – to przestrzenny, ale też estetyczny zysk dla handlu. 

Po drugie, opakowanie kartonowe jest jednoznacznie odbierane przez klientów jako przyjazne dla środowiska, a tym samym jest pozytywnie oceniane. „Również ten, kto sięga po napoje w opakowaniach jednorazowych, może dołożyć małą cegiełkę do redukcji plastiku. To pozytywne odczucie jest dla producentów korzystne, gdyż może przyczynić się do nawiązania relacji z klientem” – przekonuje Michael Weber. 

Zachwycająco wydajny i przyjazny środowisku:
od produkcji przez wykorzystanie po recykling

Przestawienie się na kartonowe opakowania wtórne opłaca się także sprzedawcom. Oprócz pozytywnego przesłania marki i komfortu noszenia „LitePac Top” niesie ze sobą znacząco lepszy bilans środowiskowy podczas butelkowania. „Kilkakrotnie produkowaliśmy „LitePac Top” wysoce ekonomicznie, przetestowaliśmy je na wszystkich etapach łańcucha dostaw i przekazaliśmy do dokładnego sprawdzenia jednej z czołowych rozlewni napojów. Wyniki zaskoczyły nas samych i przerosły wszelkie nasze oczekiwania” – podsumowuje Martin Glatz, kierownik sprzedaży, marketingu, badań i rozwoju w firmie Karl Knauer. „Zużycie prądu spadło w porównaniu ze zużyciem przy pakowaniu w folię termokurczliwą z około 120 kW/h do zaledwie 10 kW/h, czyli o 92%! Zużycie energii w przeliczeniu na jedno opakowanie udało się obniżyć o 85%, z 17 W na opakowanie do tylko 2,5 W. Także emisja CO2, zredukowana dzięki zastosowaniu „LitePac Top” zamiast Shrink Pac, przemawia za zastosowaniem naszych nowych nosideł kartonowych. Biorąc pod uwagę użyty materiał oraz proces pakowania, możemy zmniejszyć emisję CO2 o 30,4% – a zatem o niemal jedną trzecią. Niemniej w bardziej kompleksowym aspekcie zrównoważonego rozwoju, wyrażanym wskaźnikiem „Material Circularity Indicator (MCI) Score” dla gospodarki obiegu zamkniętego, liczby zaskakują jeszcze bardziej. W wypadku rozwiązań „LitePac Top” gwarantujących wartość na poziomie 0,867 imponująco zbliżamy się do wartości celowej wynoszącej 1, która oznaczałaby w pełni cyrkulacyjną gospodarkę – w ten sposób wielokrotnie poprawiamy wynik Shrink Pac równy 0,301”.

Monomateriał „LitePac Top” w 100% składa się z surowców odnawialnych pochodzących z lasów z certyfikatami FSC® lub PEFC, a także włókien spożywczych z odpadów agrarnych. Dzięki temu opakowania można łatwo utylizować, wykorzystując pojemniki na makulaturę, a następie siedmiokrotnie poddać recyklingowi. Szczególna włóknista struktura poprawia nawet jakość odpadów papierowych, korzystnie oddziałując na proces recyklingu.

Po zakazie stosowania plastikowych jednorazówek i opakowań jednorazowych z pewnością kwestią czasu jest wprowadzenie w UE zakazu stosowania opakowań wtórnych z tworzyw sztucznych. Dlatego producenci tacy jak Krones i Karl Knauer, którzy już teraz opatentowują innowacyjne i przyjazne środowisku produkty typu „LitePac Top”, zapewne już wkrótce mogą liczyć się ze zwiększonym popytem. To ucieszy z jednej strony odpowiedzialnych konsumentów, a z drugiej – również samo środowisko.

LitePac Top
LitePac Top 3
jpg (124 KB)
LitePac Top
LitePac Top 2
jpg (115 KB)
LitePac Top
LitePac Top 1
jpg (1 MB)
Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy