Zamknij

Opakowania przyjazne dla środowiska na produkty spożywcze

Mniej plastiku – więcej ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej konsumentów przykłada wagę do opakowania na żywność i produkty, które będzie przyjazne dla środowiska. Nawyki zakupowe zmieniają się: opakowania z kartonu  na owoce i warzywa na sklepowych ladach zdobywają względy klientów. Pudełka i folie z tworzyw sztucznych są nadal w dużym stopniu obecne, ale popyt na odpowiedzialne opakowania, które są biodegradowalne, rośnie. Handel zmienia sposób myślenia. Odkryj, jak można pakować owoce i warzywa w bardziej zrównoważony sposób.

 

Kartonik wykonany z kartonu o naturalnym wyglądzie
Przeszłość: papryka w opakowaniu z tworzywa sztucznego
mała papryka w plastikowym pudełku
Przyszłość: zrównoważone opakowanie z kartonu na warzywa
Owoce i warzywa

Klienci żądają przyjaznych dla środowiska opakowań na owoce i warzywa

Rynkowy popyt na zrównoważone i biodegradowalne opakowania na owoce i warzywa oraz produkty spożywcze rośnie. Opakowania z kartonu odsuwają w cień plastikowe pojemniki i opakowania z folii. Stanowią one idealne rozwiązanie z biomateriałów, oferujące możliwość całopowierzchniowego zadruku oraz więcej miejsca na komunikaty reklamowe, stając się sceną, na której „opowiadana” jest historia jakości i pochodzenia zawartości. Nowoczesne konstrukcje opakowań zapewniają wysoki stopień ochrony produktów.

 

Kartonowe alternatywy dla opakowań na owoce i warzywa

Klasyczny karton 

Żaden inny produkt nie jest tak intensywnie recyklingowany jak karton, papier i tektura – poziom recyklingu kartonu, tektury i papieru wynosi w Europie blisko 81%. Karton zalicza się do najbardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. Składa się on z surowca odnawialnego, jakim jest drewno, i produkowany jest w sposób wyjątkowo bezpieczny dla środowiska naturalnego. Podczas stosowania należy zwrócić uwagę na certyfikację FSC® i PEFC. Zasięgnij informacji na temat innowacyjnych i wszechstronnych możliwości, które oferują opakowania z kartonu! Specjaliści w dziedzinie opakowań opracowują koncepcje opakowań zrównoważonych, zwracając uwagę na ochronę zasobów i ograniczenie zużycia materiałów.

Karton z trawy 

Szczególnie zrównoważoną alternatywę dla pakowania artykułów spożywczych jest karton z trawy pochodzącej z powierzchni kompensacyjnych i obszarów ochrony przyrody. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie trawy z regionu, zyskasz wiele innych korzyści ekologicznych: produkcja jest mniej energochłonna, ograniczasz emisję CO2 (w porównaniu z kartonem ze świeżych włókien i recyklingowym o 25%) oraz znacząco redukujesz zużycie wody; przez urządzenia przepływa ok. 3 m³ mniej wody na tonę kartonu. Niezależny instytut badawczy potwierdził zdatność kartonu z trawy jako materiału do produkcji opakowań na suche i tłuste produkty spożywcze.

Karton z odpadów rolnych 

Odpady rolne pozostałe po zbiorach, np. łodygi i liście roślin użytkowych, stanowią cenne źródła surowców. Np. ryż, zboże lub trzcina cukrowa bądź pozyskiwana z nich celuloza. Korzyść ekologiczna jest oczywista: odpady rolne są dalej wykorzystywane, a pola uprawne oferują jednocześnie dwa obszary produktów: żywność i surowce do produkcji kartonów. Wpływa to wyraźnie na poprawę bilansu ekologicznego – karton można recyklingować nawet siedem razy. Zastosowanie w bezpośrednim kontakcie z żywnością jest możliwe przy zachowaniu identycznej jakości jak w przypadku kartonu ze świeżych włókien.

Napoje

Zrównoważone opakowania na napoje

Koszyczek z kartonu na sześć butelek
Zastąpienie plastiku kartonem zapewnia wiele korzyści również w branży napojów

Kto chce redukcji tworzywa sztucznego w opakowaniach na napoje, ten odnajdzie gigantyczny potencjał w branży napojów. Najnowsza innowacja ma szansę zrewolucjonizować opakowania wtórne w segmencie napojów. Opatentowane na całym świecie nosidełko kartonowe „LitePac Top” sprawia, że dotychczas powszechnie stosowana w opakowaniach zbiorczych folia kurczliwa staje się zbędna, co z kolei przekłada się na ograniczenie zużycia ogromnych ilości plastiku z każdym kolejnym opakowaniem. Innowacja została opracowana przez firmę Karl Knauer we współpracy z dostawcą systemowym dla przemysłu napojów – firmą Krones AG. 

Zamiast folii kurczliwej do pakowania napojów zastosowano stabilny karton, który bezpiecznie utrzymuje razem sześciopak z butelek PET o pojemności od 0,5/0,2 do 2,0 l oraz puszek z napojami. Opakowanie „LitePac Top” – dopasowane do designu butelek lub puszek – jest zwyczajnie zakładane od góry i w ten sposób jest w stanie bezpiecznie utrzymać sześć sztuk napoju. Dodatkowo, w przypadku butelek o pojemności 1,5–2 l, stabilność zapewnia opaska w postaci taśmy wykonanej w 100% z kartonu.

Zrównoważony rozwój

Zrównoważone podejście w firmie Karl Knauer ma długą tradycję

Jako przedsiębiorstwo rodzinne z korzeniami w Schwarzwaldzie przykładamy olbrzymią wagę do odpowiedzialności za człowieka, środowisko i przyrodę. Strategiczne ukierunkowanie rozwoju i produkcji opakowań zrównoważonych to od dziesięcioleci powszechna praktyka w działalności firmy i na stałe wpisana w nasz kodeks jako element filozofii przedsiębiorstwa. W centrum uwagi znajdują się trzy filary: ekonomia, ekologia i odpowiedzialność społeczna.

Liderzy w obszarze zrównoważonego rozwoju Karl Knauer: Jesteśmy ekspertami w rozwoju i produkcji zrównoważonych opakowań z kartonu. Nieważne, czy chodzi o artykuły spożywcze, napoje, kosmetyki czy inną branżę: postaw na alternatywne opakowania zrównoważone! Zapewnimy wsparcie na etapie tworzenia Twojego opakowania, które będzie nie tylko zrównoważone, ale również poprawi sprzedaż.

Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy