Zamknij

Atrakcyjne perspektywy zawodowe dla dziewcząt

[Translate to Polnisch:] Girls' Day bei Karl Knauer

Girls‘ Day w Karl Knauer

 

W Niemczech istnieje ponad 320 zarejestrowanych zawodów objętych przygotowaniem zawodowym, czyli znacznie więcej, niż się wydaje. Mimo to większość młodych kobiet i mężczyzn decyduje się naukę „standardowych” zawodów w takich sektorach jak sprzedaż, handel detaliczny, mechatronika czy praca socjalna. Aby to zmienić, a przede wszystkim aby przekonać więcej dziewcząt do zawodów technicznych, od 2001 roku w Niemczech organizowany jest tzw. „Girls' Day”. Dzięki temu młode kobiety mają możliwość poznania zawodów, które dotychczas były postrzegane jako „typowo męskie”.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku Karl Knauer – firma specjalizująca się w dziedzinie opakowań i artykułów reklamowych – otworzyła swoje drzwi, aby zaprezentować uczennicom z regionu zawody technologa opakowań i technologa mediów drukowanych.

Ze szkolnej ławki do warsztatu

Jennifer Schöner, menedżer projektu ds. innowacji w firmie Karl Knauer, która także odbyła praktykę w zawodzie technologa opakowań, prezentuje pozytywne podsumowanie: „Wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, widząc zainteresowanie dziewcząt naszym przedsiębiorstwem i produktami. Przyjemnie było także zobaczyć, z jakim zaangażowaniem wzięły udział w warsztatach”. W dziale produkcji firmy Karl Knauer dziewczęta mogły same zabrać się do pracy i wyrobić sobie własne wyobrażenie na temat pracy technologa opakowań przy tworzeniu kalendarza adwentowego oraz przy przygotowywaniu narzędzi wykrawających. Najbardziej podobała im się możliwość zabrania do domu wykonanych samodzielnie kartoników, z których składa się kalendarz adwentowy, oraz pudełka prezentowego. Także kierownik ds. personalnych Marco Manna był zadowolony z tego dnia: „W tym roku było co prawda trudniej niż w ubiegłych latach znaleźć chętne dziewczęta, ale te, które przyszły, miały silną motywację. Szukamy właśnie pomysłów, jak można lepiej rozreklamować tę akcję w szkołach, ponieważ oczywiście także w 2024 roku chcemy otworzyć nasze drzwi dla zainteresowanych osób”. 

Podczas Targów Informacji Zawodowych organizowanych w Offenburgu (Baden Arena) 12 i 13 maja 2023 roku, na stoisku 333 młode pokolenie miało także możliwość bezpośredniego poznania zrównoważonego i innowacyjnego producenta opakowań, jego produktów z kartonu i papieru oraz różnorodnych zawodów.

Kto czym się zajmuje?

Technologowie opakowań produkują opakowania i ekspozytory z papieru, kartonu, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Zajmują się planowaniem i organizacją produkcji, tworzą rysunki techniczne i wybierają odpowiednie materiały i maszyny. Ściśle współpracują z klientami i dostawcami oraz uwzględniają także aspekty ekonomiczne i ekologiczne.

Technologowie mediów drukowanych są odpowiedzialni za produkcję form drukarskich, konfigurowanie maszyn drukarskich oraz zadruk arkuszy lub rolek drukarskich. Muszą precyzyjnie kontrolować i monitorować skład farb i proces drukowania, aby zapewnić wysoką jakość wyrobów drukowanych. Do ich zadań należy także konserwacja i pielęgnacja maszyn.

Od lewej do prawej: Jennifer Schöner (menedżer projektu ds. innowacji, a w przeszłości praktykantka w zawodzie technologa opakowań w Karl Knauer), Ronja Buchholz, Laura Weber, Lara Sell, Milena Fuchs (praktykantki w zawodzie referent przemysłowy w Karl Knauer)
Girls' Day w Karl Knauer
jpg (13 MB)
Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy