Zamknij

Zielona alternatywa: opakowanie wykonane z papieru z trawy

Zrównoważona, przyjazna dla środowiska, modna: trawa staje się coraz cenniejszym zasobem materiałowym i surowcem wykorzystywanym w opakowaniach kartonowych oraz innych produktach z papieru, tektury litej i falistej. Część ścieru drzewnego w strukturze kartonu zostaje zastąpiona odpowiednio przygotowanymi włóknami trawy. Szczególnie atrakcyjny jest karton wykonany z trawy ściętej na powierzchniach kompensacyjnych i obszarach ochrony przyrody. Oprócz korzyści w zakresie zrównoważonego podejścia, karton z trawy przekonuje efektywnością ekonomiczną, ponieważ zużycie energii i wody w produkcji EKO-papieru z trawy ulega znacznemu ograniczeniu. 

 

Zalety

Karton z trawy, który zaletami deklasuje włókno drzewne

Prawdziwy hit w zakresie zrównoważonego rozwoju
 • Doskonały bilans ekologiczny: Wybierając karton z trawy, ograniczasz zużycie CO2 o ponad 25% zarówno w porównaniu z kartonem ze świeżych włókien, jak i kartonem recyklingowym. Ponad 40 % trawy we wkładce pozwoli na etapie produkcji zaoszczędzić więcej niż 250 kg CO2 na tonę kartonu w porównaniu z tradycyjnym kartonem ze świeżych włókien. 
 • Aktywna ochrona krajobrazu: Trawa i odpady rolne jako surowiec do produkcji kartonu gwarantują „zbiory” nawet 3x w roku. Z kolei drzewa (z włóknem drzewnym jako surowcem) potrzebują 15-20 lat do czasu, aż będzie je można wykorzystać do produkcji kartonów. Jeszcze jeden powód, dla którego karton z trawy jest rekomendowany do produkcji opakowań przez fundację WWF jako sposób na aktywną ochronę krajobrazu. 
 • Przygotowanie surowca bez użycia chemii: Do produkcji kartonów z EKO-papieru z trawy wykorzystuje się włókna o niskiej zawartości ligniny. Włókna bez ligniny mogą zostać włączone bezpośrednio w strukturę kartonu, dzięki czemu nie ma potrzeby chemicznego usuwania ligniny, jak ma to miejsce np. w zawierających ligninę materiałach pochodzących z drzew. 
 • Odpowiednie do opakowań na produkty spożywcze: Kartony z włókien trawy zostały przetestowane dermatologicznie i nie wywołują alergii. Dzięki temu materiał jest dopuszczony i niejako predestynowany do zastosowań w sektorze spożywczym. W przypadku innych obszarów użycia również zaleca się wykorzystanie materiału przyjaznego dla środowiska naturalnego. 
 • W 100% recyklingowalny i kompostowalny: Karton z trawy nadaje się całkowicie do recyklingu. Ponadto materiał nie stanowi konkurencji dla powierzchni, na których uprawia się rośliny alimentacyjne i pastewne. Karton z trawy pozyskuje się tylko z powierzchni, które nie są wykorzystywane w rolnictwie.
Olbrzymi potencjał w zakresie oszczędności
 • Zredukowane zużycie materiału: Trawa zawiera dużo skrobi, protein i białek – to tworzy objętość i zwiększa stabilność. Potencjał oszczędności w wykorzystaniu materiału wynosi od 15 do 30%, uwzględniając tylko zastosowanie tektury falistej. Dzięki dużej objętości można zrezygnować z użycia drogich wypełniaczy w produkcji. 
 • Lepsza obróbka: Kolejna zaleta, która prowadzi do znaczących oszczędności w procesie produkcyjnym bądź w produkcji, jest lepsza jakość obróbki kartonu z trawy. Dzięki temu powstaje zdecydowanie mniej pęknięć w miejscu rowków i zgięć. 
 • Oszczędność kosztów w produkcji przemysłowej: Dzięki oszczędności w wykorzystaniu ścieru drzewnego, oprócz niższego zużycia energii, znacząco ograniczone zostało zapotrzebowanie na wodę. Przez urządzenia przepływa ok. 3 metrów sześciennych mniej wody na tonę kartonu. 
 • Dobra jakość druku: Rezultaty nadruku na ekologicznym kartonie z trawy są bardzo dobre. W połączeniu z półprzezroczystą optyką trawy użytej w opakowaniu możesz osiągnąć absolutnie jedyny w swoim rodzaju i wyrazisty wygląd opakowania. 
Przekonujące narzędzie marketingu
 • Naturalność w dotyku i wyglądzie: Karton z trawy pozwala poczuć naturę! Jest to przejaw ekologicznego podejścia, którego można dotknąć: w dotyku można wyczuć cząsteczki trawy i w połączeniu z bliskim naturze designem powstają przekonujące, przyjazne dla środowiska opakowania na sklepowe regały. 
 • Wiarygodna komunikacja w zakresie zrównoważonego podejścia Karton z trawy to idealny materiał wśród produktów zrównoważonych lub wyrobów z segmentu eko i wege. Przedsiębiorstwa, które są proekologiczne, coraz częściej sięgają po opakowania wykonane z kartonu z trawy. Sprawdź, jakie jest Twoje zaangażowanie!
Produkcja

Tak produkuje się EKO-papier z trawy

Widok szczegółowy kartonu z trawy z tłoczeniami

Włókna kartonu z trawy pochodzą z suszonej trawy z położonych w regionie powierzchni kompensacyjnych lub obszarów ochrony przyrody. Bardzo suche siano zostaje sprasowane na pellet, który następnie jest poddawany dalszej obróbce w fabryce papieru lub kartonów. Tam, w procesie produkcji, do włókien recyklingowych lub świeżych dodaje się preferowaną ilość włókien trawy. Obecnie możliwy poziom zawartości trawy może wynieść nawet 50%! 

Karton z trawy nadaje się w 100% do recyklingu 

Karton z przyjaznego dla środowiska EKO-papieru z trawy można bez problemu wyrzucić do pojemnika na papier i w ten sposób przekazać do recyklingu. Jest to materiał w 100% recyklingowalny. Opakowania wykonane z kartonu z trawy nadają się do kompostowania, ponieważ EKO-papier z trawy jest biodegradowalnym produktem naturalnym. Na etapie produkcji powinno się oczywiście uwzględnić nadruk z wykorzystaniem farb ekologicznych. 

Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy