Zamknij

Najwyższy czas: opakowania przyjazne dla środowiska.

Chroń środowisko, oszczędzaj zasoby i działaj w sposób zrównoważony: coraz więcej konsumentów oczekuje od firm opakowań ekologicznych na marki i produkty. Redukcja czy też unikanie plastiku zajmuje przy tym absolutnie szczytową pozycję na liście wymagań. Oprócz doboru materiałów ważne są również inne parametry, np. w zakresie produkcji, łańcucha dostaw, zarządzania odpadami, koncepcji energetycznej, ograniczenia emisji CO2, aby móc wyprodukować opakowanie przyjazne dla środowiska.

Karl Knauer to producent opakowań z kartonu specjalizujący się w przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach opakowaniowych. Opracowujemy i produkujemy przyjazne dla środowiska, a zarazem atrakcyjne opakowania. Pomaga nam w tym wyjątkowy proces rozwoju, jakiemu poddajemy każde nowe opakowanie. Obejmuje on: wybór przyjaznego dla środowiska materiału, produkcję w sposób chroniący zasoby, odpowiedzialność społeczną i wiele innych aspektów.
Dowiedz się więcej o naszym procesie projektowania.

Trzy filary opakowań zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska

1. Surowce odnawialne do kartoników

Karton składa się z surowca odnawialnego, jakim jest drewno, i należy tym samym do najbardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. Proces jego pozyskiwania, produkcja, użycie i utylizacja korzystnie wpływa na ekologię. Kto stosuje materiały z certyfikacją FSC® i PEFC, niezawodnie wspiera zrównoważoną gospodarkę leśną i dba o zrównoważenie bilansu CO2 w obiegu włókien. Odnawiające się lasy ponownie absorbują węgiel, który opakowania i środki reklamowe z kartonu, tektury lub papieru uwalniają na końcu swojego cyklu życia (źródło:  Związek Niemieckich Fabryk Papieru e.V. oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opakowań z Kartonu: www.procarton.com).

2. Ponowne wykorzystanie materiału recyklingowego

Karton jest zrównoważony, przyjazny dla środowiska i chroni nasze zasoby: żaden inny produkt nie jest tak intensywnie poddawany recyklingowi jak opakowania z kartonu, tektury lub papieru. Wielokrotne ponowne wykorzystanie surowca chroni zasoby we wszystkich obszarach, np. ogranicza również zużycie energii i wody. Poziom recyklingu w przypadku kartonu, tektury i papieru wynosi w Europie blisko 81% (Confederation of European Paper Industries (CEPI)). W Europie 60% kartoników produkuje się z kartonu recyklingowego. Karton pochodzący z recyklingu to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie opakowaniowe. (Związek Niemieckich Fabryk Papieru e.V. oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opakowań z Kartonu: www.procarton.com)

3. Redukcja użytego materiału

Inteligentne konstrukcje opakowań znacząco ograniczają ilość zużytego materiału. Opakowania zrównoważone wyróżniają się tym, że składają się z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz że zostały pomyślane w taki sposób, aby do ich produkcji zużywano jak najmniej materiału. Rezultat: mniej emisji w produkcji i mniej odpadów po użyciu.  Redukcja odpadów i emisji to centralna wytyczna firmy Karl Knauer. Na etapie tworzenia konstrukcji minimum w zakresie rozmiaru i gramatury stanowi maksimum.

Alternatywa dla plastiku

Alternatywa: karton (recyklingowy) 

Kartonik w naturalnym designie na bieliznę

Karton jest jednym z najbardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych, ponieważ składa się z surowca odnawialnego, jakim jest drewno. Dlatego jest on szczególnie przyjazny dla środowiska na etapie pozyskiwania i produkcji, użycia i utylizacji. Żadne inne opakowanie nie jest tak intensywnie poddawane recyklingowi jak opakowania z kartonu, tektury i papieru. Poziom recyklingu kartonu, tektury i papieru wynosi w Europie blisko 81%. Także w branży artykułów reklamowych i opakowań wysyłkowych karton jest liderem w zakresie ekologicznych rozwiązań opakowaniowych. Coraz więcej przedsiębiorstw wybiera karton jako materiał do biura i reklamy. Przykład: „Powerstikkies® eco” – karteczki samoprzylepne z papieru pochodzącego w 100% z recyklingu!

Alternatywa: karton z trawy 

Widok szczegółowy kartonowego pojemnika o naturalnym wyglądzie

Czy wiedzieli Państwo, że karton można wyprodukować z trawy pozyskanej z powierzchni kompensacyjnych lub obszarów ochrony przyrody? Jest to wyjątkowo przyjazny dla środowiska materiał opakowaniowy i alternatywa dla plastiku. Dzięki kartonowi z trawy pochodzącej z regionu zyskasz liczne korzyści ekologiczne oraz olbrzymi potencjał oszczędności w zakresie energii, CO2 i zużycia wody. 

 

Dowiedzieć się więcej

Alternatywa: karton z odpadów rolnych 

Wysokie kartoniki z perforowanym wzorem

Nowoczesne źródło surowców: odpady rolne pozostałe po zbiorach, np. łodygi i liście roślin użytkowych jak ryż, zboże czy trzcina cukrowa i pozyskiwana z nich celuloza! Pozostałe łodygi i liście są wykorzystywane po zakończeniu zbiorów.

Zalety kartonu z odpadów rolnych: poprawiony bilans ekologiczny, zwiększenie zdatności do recyklingu, dopuszczalne stosowanie w kontakcie z żywnością, identyczna jakość jak w przypadku kartonu ze świeżych włókien, produkcja neutralna pod względem emisji CO2. To doskonały materiał do wykorzystania jako opakowanie szczególnie przyjazne dla środowiska.

Naturalne piękno

Różne opakowania ozdobne z brązowego kartonu

Naturalne opakowania ozdobne są na czasie, a naturalność zachowa swą atrakcyjność również w przyszłości. Megatrend, jakim jest zrównoważony rozwój i naturalność, nie stracił nic ze swojej skuteczności – wprost przeciwnie. Trend ten staje się również widoczny na rynku opakowań ozdobnych. Bestsellerem są przyjazne dla środowiska, zrównoważone opakowania z surowców odnawialnych, których materiały i nadruki emanują szczególną naturalnością. Rozwiązania w zakresie opakowań sprawiają wrażenie wyjątkowo pierwotnych, naturalnych, zredukowanych do tego co najistotniejsze. 


 

 

Świadomość ekologiczna w firmie Karl Knauer ma długą tradycję

Kto ma swoje korzenie w Schwarzwaldzie, ten niejako w genach ma zrównoważone podejście. Jako rodzinnemu przedsiębiorstwu zależy nam bardzo na odpowiedzialności za człowieka, środowisko i przyrodę. Kwestie odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju stanowią centralne składowe strategii naszego przedsiębiorstwa. Naszą ambicją jest poprawa efektywności procesów w przypadku wszystkich usług związanych z opakowaniami, materiałami reklamowymi, opakowaniami ozdobnymi i budową maszyn, a także ochrona i ograniczenie zużycia surowców oraz zminimalizowanie emisji w przyszłości.
 

Do pobrania

Dalsze informacje

Raport zrównoważonego rozwoju 2023
Broszury
pdf (5 MB) pdf (2 MB)
Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy