Białe wzory, prototypy branży opakowaniowej
Prototypy składanych pudełek z reguły są wytwarzane z białego lub bardzo jasnego materiału (kartonu), który – w większości przypadków – jest niezadrukowany. Stąd ich nazwa „białe wzory”. Ich celem jest uzyskanie praktycznej wiedzy o opakowaniu. Dopiero bowiem w chwili, gdy trzymamy w rękach realny przedmiot, wiemy, czy to, co powstało w głowie, sprawdza się w rzeczywistości.
Wzór do testu w praktyce
- Czy karton ma wystarczającą trwałość?
- Czy przejdzie test upadku z wysokości X metrów?
- Czy rozmiar jest odpowiedni?
- Czy umieszczenie towaru w opakowaniu nie sprawia kłopotów?
- Czy mechanika przy wyjmowaniu towaru działa prawidłowo?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych związanych z właściwościami i użytkowaniem opakowania najłatwiej udzielić, gdy opakowanie lub przynajmniej jego wzór mamy w rękach. Na podstawie prototypu można przykładowo sprawdzić wygląd i właściwości dotykowe użytego materiału, kształt opakowania, a także jego funkcjonalność, zapach i wygodę użytkowania, jak również możliwość recyklingu. Wykorzystanie prototypów umożliwia wczesne rozpoznanie, czy istnieje potrzeba optymalizacji, czy to w przypadku nowych opakowań czy nowych wersji opakowań. A to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. W przypadku zidentyfikowania niedociągnięć dopiero wówczas, gdy opakowanie – przeważnie w dużej liczbie sztuk – zostało już wyprodukowane, jest przeważnie już za późno i wadliwe opakowania trzeba zniszczyć.
Pomysłodawca i towarzysz
Białe wzory mogą także służyć jako baza lub wparcie dla projektantów produktów i opakowań. Także im jest łatwiej, gdy mają przed oczami realny model opakowania. Nie da się bowiem zastąpić rzeczywistego postrzegania proporcji czy grubości i ciężaru materiału. Takie ważne wrażenia przy udziale zmysłów mogą mieć wpływ na koncepcję i trwale zmodyfikować projekt. Mniej o wrażenia wizualne, za to bardziej o stronę techniczną chodzi w sytuacjach, gdy takie prototypy są wykorzystywane do testów wydajności, testów wysyłki czy weryfikacji procesu konfekcjonowania. Należy tutaj zadbać o to, aby opakowanie nie tylko doskonale wyglądało, ale także aby cała związana z tym logistyka i łańcuch dostaw działały bez zarzutu.