Zamknij

Białe wzory, prototypy branży opakowaniowej

Prototypy składanych pudełek z reguły są wytwarzane z białego lub bardzo jasnego materiału (kartonu), który – w większości przypadków – jest niezadrukowany. Stąd ich nazwa „białe wzory”. Ich celem jest uzyskanie praktycznej wiedzy o opakowaniu. Dopiero bowiem w chwili, gdy trzymamy w rękach realny przedmiot, wiemy, czy to, co powstało w głowie, sprawdza się w rzeczywistości.

Wrażenia dotykowe i funkcjonalność

Wzór do testu w praktyce

Pudełko składane z perforacją do otwierania do punktu sprzedaży
  • Czy karton ma wystarczającą trwałość?
  • Czy przejdzie test upadku z wysokości X metrów?
  • Czy rozmiar jest odpowiedni?
  • Czy umieszczenie towaru w opakowaniu nie sprawia kłopotów?
  • Czy mechanika przy wyjmowaniu towaru działa prawidłowo?

 

Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych związanych z właściwościami i użytkowaniem opakowania najłatwiej udzielić, gdy opakowanie lub przynajmniej jego wzór mamy w rękach. Na podstawie prototypu można przykładowo sprawdzić wygląd i właściwości dotykowe użytego materiału, kształt opakowania, a także jego funkcjonalność, zapach i wygodę użytkowania, jak również możliwość recyklingu. Wykorzystanie prototypów umożliwia wczesne rozpoznanie, czy istnieje potrzeba optymalizacji, czy to w przypadku nowych opakowań czy nowych wersji opakowań. A to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. W przypadku zidentyfikowania niedociągnięć dopiero wówczas, gdy opakowanie – przeważnie w dużej liczbie sztuk – zostało już wyprodukowane, jest przeważnie już za późno i wadliwe opakowania trzeba zniszczyć.

Pomysłodawca i towarzysz

Białe wzory mogą także służyć jako baza lub wparcie dla projektantów produktów i opakowań. Także im jest łatwiej, gdy mają przed oczami realny model opakowania. Nie da się bowiem zastąpić rzeczywistego postrzegania proporcji czy grubości i ciężaru materiału. Takie ważne wrażenia przy udziale zmysłów mogą mieć wpływ na koncepcję i trwale zmodyfikować projekt. Mniej o wrażenia wizualne, za to bardziej o stronę techniczną chodzi w sytuacjach, gdy takie prototypy są wykorzystywane do testów wydajności, testów wysyłki czy weryfikacji procesu konfekcjonowania. Należy tutaj zadbać o to, aby opakowanie nie tylko doskonale wyglądało, ale także aby cała związana z tym logistyka i łańcuch dostaw działały bez zarzutu.

 

Jeżeli nie chcesz, aby Twoja „chwila prawdy” w przypadku nowego opakowania nastąpiła dopiero, gdy towar pojawi się na sklepowej półce, powinniśmy się poznać. Razem z naszymi ekspertami zadbamy o to, aby Twoją reakcją na widok nowego opakowania – całego na biało – było szczere „Tak!”. Zapraszamy do kontaktu!
Newsletter: wiedzieć, co w trawie piszczy